Szkolenie paralotniowe z AZS 2012 – podsumowanie

Szkolenie paralotniowe z AZS 2012 – podsumowanie

By: andrzej | No Comment | AKTUALNOŚCI, aktualności AZS

Do projektu przystąpiło 10 studentów poznańskich uczelni. Zajęcia praktyczne poprzedzone były cyklem szkoleń teoretycznych, które odbyły się na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W ramach szkolenia studenci odbyli wizytę w “FIS Poznan” czyli Służbie Informacji Powietrznej w Poznaniu i „zbliżaniu” na Ławicy co pozwoliło im poznać zasady obowiązujące podczas poruszania się w przestrzeni powietrznej.
[divider]

[divider]
Zajęcia praktyczne odbyły się na lotnisku aeroklubowym w Lesznie. Ze względu na charakter szkolenia studenci zostali podzieleni na 3 grupy. Kurs praktyczny rozpoczął się 30 kwietnia i ukończenie pierwszego etapu zajęło od 3-4 dni (w zależności od warunków atmosferycznych).
[divider]
Szkolenie wypadło bardzo dobrze. Wszyscy uczestnicy poczynili duże postępy czego dowodem jest ukończenie przez nich zakładanego pierwszego etapu szkolenia paralotniowego. Studenci wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem i chęcią do nauki zarówno w czasie zajęć praktycznych, jak i teoretycznych. Poza szkoleniem panowała bardzo przyjemna i wesoła atmosfera. Odbiór szkolenia przez studentów również był bardzo pozytywny czego dowodem jest realizowanie dalszych etapów szkoleń przez wszystkich uczestników.
[divider]

[divider]
Efektem szkolenia jest przystąpienie przez 7 kursantów do państwowego egzaminu który wszyscy zdali śpiewająco i uzyskali ŚK PP (Świadectwo Kwalifikacji Pilota Paralotni) uprawniające do samodzielnego latania oraz ukończenia 3 etapu przez 3 członków AZS co dało im kwalifikacje do latania termicznego i żaglowego . Jest to dla nas duży sukces, gdyż część z kursantów zostało aktywnie latającymi pilotami, z którymi mamy możliwość szybować nad alpejskimi szczytami. Miłą niespodzianką był również występ kursantów AZS w paralotniowych zawodach w lądowaniu na celność, w której uzyskali dobre pozycje. Przeprowadzone zawody umocniły nas w przekonaniu o słuszności podjęcia prób rozegrania Akademickiej Ligi Paralotniowej w zawodach na celność lądowania.
[divider]

[divider]
Chcielibyśmy również przedstawić sukcesy Filipa Porzucka – pierwszego uczestnika programu, a obecnego koordynatora. Sezon ten bowiem była dla niego bardzo udany. Poza nowo ustalonymi rekordami życiowymi, Filip wygrał zawody na celność lądowania o Puchar Prezesa Aeroklubu Polskiego. Poza tym uplasował się na 5 miejscu w Ogólnopolskich Przelotowych Zawodach XCC w swojej kategorii. Filip jest dowodem powodzenia projektu, który istnieje już 3 rok
[divider]

[divider]
Na sam koniec chcieliśmy podziękować wszystkim uczelnianym klubom AZS za pomoc w realizowaniu projektu, który prawdopodobnie przerodzi się w życiowa pasje dla wielu uczestników. Szczególnie chcieliśmy podziękować głównemu koordynatorowi – KU AZS Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za pomoc w organizacji oraz Centralnej Szkole Szybowcowej w Lesznie, Aeroklubowi Leszczyńskiemu za pomoc i cieple przyjęcie na lotnisku w Lesznie.
Podsumowując raport -„Paralotnie AZS 2012” uważamy za duży sukces. Cieszy nas duże zainteresowanie środowiska akademickiego jest to również dla nas wystarczająca przesłanka do podjęcia organizacji „Paralotnie AZS 2013”, o czym poinformujemy na początku roku 2013.
[divider]
Z lotniczym pozdrowieniem zespół „fly 2 live”
Andrzej Walczak
Marcin Siekierski